Jučer smo sudjelovali u konzultacijama za izradu Strateškog plana (SP) Zajedničke poljoprivredne politike na temu krških pašnjaka i održivog stočarstva za razdoblje 2023.-2027. pri Ministarstvu poljoprivrede.
Predstavljano je trenutno stanje stočarstva u RH, predložene su intervencije u sadašnje mjere te nekoliko novih mjera.
Nažalost, nedovoljna uključenost dionika u proces kreiranja ovih mjera je bila vrlo očita te su gotovo svi prisutni izrazili svoje nezadovoljstvo predstavljenim i istaknuli niz nelogičnosti u predloženim mjerama .
Primjerice, naizgled pozitivna nova mjera nazvana Ekstenzivno gospodarenje pašnjacima, koja bi donijela godišnju potporu od 750 kuna po hektaru krškog pašnjaka u ekstenzivnoj ispaši, kao jedan od kriterija navodi "?? ??š??? ??š??????? ???????? ?? ????????? ??ž?????? ??????????", bez jasne specifikacije što to zaista znači.
Uklanjanje šmrike sa korijenom, primjerice, zahtijeva upotrebu bagera i teške intervencije u teren, koje su puno skuplje od 750 kuna po hektaru, što posljedično znači da će se malo tko s našeg područja uopće htjeti uključiti u mjeru, a važno je naglasiti i da većina krških pašnjaka potpada pod područje ekološke mreže Natura 2000, te da zahvati potrebni za uklanjanje podzemnih dijelova šmrike praktički oštećuju cjelovitost ekološke mreže.
Ili drugi primjer već postojeće mjere Očuvanje ugroženih izvornih pasmina domaćih životinja, za koju se traži se da se tijekom obveznog razdoblja od 5 godina drži najmanje isti broj UG istih pasmina za koje je zatražena potpora prve godine, dok na otoku Krku zbog velikih šteta od čagljeva niti jedan ovčar ne može garantirati da će uspjeti održati isti broj UG na toliko vremensko razdoblje. Ovakve realne situacije trebale bi se uzimati u obzir pri sastavljanju mjera, a upravo inzistiranje na kriterjima koji nisu ostvarivi u našim uvjetima je i dovelo do odustajanja od gotovo svih vlasnika matičnih stada krčke ovce od navedene potpore.
Komentari i prijedlozi na predloženi SP se prikupljaju do 24. lipnja. Na sljedećoj poveznici: https://ruralnirazvoj.hr/.../konzultacije-s-dionicima-sp.../ možete pronaći prezentaciju intervencija te obrazac za prikupljanje komentara. Pozivamo sve stočare da se u što većem broju uključe i daju točne prijedloge kako izmjeniti predložene mjere tako da one zaista rade ono što bi trebale - potiču ekološki održivo gospodarenje krajolikom i dobrobit domaćih životinja, umjesto da pridonose daljnjem propadanju hrvatskog stočarstva.