18.-19. travnja u kongresnoj dvorani hotela Palace Bellevue u Opatiji održana je radionica "Najbolje prakse u primjeni EU sanitarnih propisa u zaštiti prirode". Organizatori radionice bili su naši partneri na EU projektu LIFE SUPport, međunarodna organizacija Vulture Conservation Fund sa sjedištem u Nizozemskoj.
EU sanitarni propisi 1069/2009 i 142/2011 predstavljaju kamen temeljac za pružanje dodatne opskrbe sigurne hrane populacijama supova, životinja na koje značajno utječe dostupnost hrane u njihovim prirodnim područjima za ishranu. Ovim dokumentima utvrđuju se, među ostalim, i pravila za korištenje nusproizvoda životinjskog podrijetla za dopunsku ishranu supova i drugih strvinara na određenim mjestima (stanice za dopunsko hranilište), kao i izvan tih mjesta.
Ciljevi radionice bili su: informirati ciljanu publiku o važnosti ekoloških usluga koje populacije supova obavljaju u svom okolišu, jasno analizirati nacionalni pravni okvir relevantan za zbrinjavanje uginulih životinja i nusproizvoda životinjskog podrijetla, predstaviti praktično iskustvo i najbolje prakse u vezi s provedbom EU sanitarnih propisa i učinaka koje oni imaju na dostupnost hrane, analizirati mogućnosti za uspostavu malih komunalnih dopunskih hranilišta na kvarnerskim otocima na dobrobit gnjezdećih populacija bjeloglavog supa i uzgajivača stoke iz lokalnih zajednica.
Od stručnjaka iz Španjolske, Portugala, Bugarske, Italije i Srbije čuli smo o modelima hranilišta koji su usvojeni u navedenim zemljama, te kako trenutni sustavi hranjenja utječu na populacije bjeloglavih supova i drugih strvinara. Čuli smo i koja mjesta su najopasnija za supove zbog velikog broja postavljenih otrovnih mamaca, što nažalost vrlo negativno utječe na inače vrlo pozitivne pomake koji su napravljeni na broju populacija u zadnjih dvadest godina. Naši partneri iz udruge BIOM predstavili su kako su rasprostranjene populacije supova u Hrvatskoj, dok su partneri iz Javne ustave Priroda predstavili presjek svoga rada na hranilištu i oporavilištu za bjeloglave supove u Belom na Cresu. PZ Otok Krk je predstavila trenutno stanje u sektoru ovčarstva na Krku, dok je Ugo Toić ispred Otočne razvojne agencije Cres isto predstavio za otok Cres. Također smo predstavili svoj rad sa otkupom i preradom vune, obzirom da se vuna u EU tretira kao životinjski nusproizvod, te se tako također regulira gore navedenim regulativama.
Foto: Udruga BIOM (2024)
Svi sudionici zaključili su da je radionica bila vrlo uspješna jer smo dobili puno konkretnih informacija kako bi, primjerice mala hranilišta na OPG-ovima mogla funkcionirati u Hrvatskoj, te smo dobili i potvrdu od strane Uprave za veterinarstvo Ministarstva poljoprivrede RH da je takva inicijativa usklađena s našom nacionalnom legislativom.
Projekt LIFE SUPport ima za cilj poboljšati uvjete gniježđenja i preživljavanja posljednje preostale populacije bjeloglavog supa (Gyps fulvus) u Hrvatskoj, koja se nalazi na Kvarnerskim otocima.
Vodeći partner na projektu LIFE SUPport je Udruga Biom, a partneri su Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima primorsko-goranske županije “Priroda“, Poljoprivredna zadruga “Otok Krk”, HEP-Operator distribucijskog sustava i Vulture Conservation Foundation uz Upravu za zaštitu prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja kao pridruženog partnera.