Naziv projekta: LIFE SUPport -Osiguravanje budućnosti za bjeloglave supove u Hrvatskoj
Broj projekta: LIFE21-NAT-HR-LIFE-SUPport/101074212
Trajanje projekta: 1. 1. 2023. – 31. 12. 2027.
Ukupna vrijednost: 2,159,590 €
EU sufinanciranje: 1,295,751 €
Koordinator: Udruga Biom
Partneri: Vulture Conservation Foundation (Nizozemska), Javna ustanova Priroda, Poljoprivredna zadruga otok Krk, HEP ODS d.o.o, Uprava za zaštitu prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja (pridruženi partner)
Web stranica: www.biom.hr/life-support
Novosti iz projekta:
[BIOM] Pripremne radnje za izgradnju letnice: Posjet rezervatu Lago di Cornino u Italiji
Radionica o primjeni sanitarnih propisa u zaštiti prirode u Opatiji
[BIOM] Jesu li mala zajednička hranilišta na farmama budućnost u osiguravanju dovoljnih količina hrane za supove na Kvarneru?
Uspješno proveden natječaj za mjere zaštite stada za Malinsku-Dubašnicu
[BIOM] Prvi sastanak Savjetodavnog vijeća projekta LIFE SUPport
[BIOM] Dobra vijest sa Cresa: nema stradalih ptica na električnim stupovima
[BIOM i JUP] Olovo u okolišu – tihi ubojica!
Održan prvi sastanak s ovčarima u sklopu projekta LIFE SUPport
Sudjelovali smo na međunarodnoj konferenciji European Vulture Conference
[BIOM] Partneri projekta LIFE SUPport sudjelovali na European Vulture Conference
[BIOM] Spriječimo stradavanje ptica od strujnog udara, traže se volonteri s područja Istre i Kvarnera
Dvodnevna uvodna konferencija (Kick-off) EU projekta "LIFE SUPport"
[BIOM] Foto: prvo javno predstavljanje projekta u Rijeci, Baški na Krku i u Belom na Cresu
Prvo javno predstavljanje projekta 'LIFE SUPPORT' za očuvanje bjeloglavog supa
Više informacija o ciljevima i aktivnostima projekta:
GLAVNA PORUKA
Osiguravanje budućnosti za bjeloglave supove u Hrvatskoj
Projekt LIFE SUPport kao cilj ima poboljšati uvjete za razmnožavanje i preživljavanje posljednje preostale populacije bjeloglavih supova (Gyps fulvus) u Hrvatskoj, koja se nalazi na kvarnerskim otocima. Hitnost i potreba za takvim projektom istaknute su u stručnoj podlozi pripremljenoj za Plan upravljanja bjeloglavim supom u Hrvatskoj, koji čeka na usvajanje.
Rješavanjem najvažnijih prijetnji na njihovim gnjezdilištima, trenutna populacija od 110-130 parova nastavit će preživljavati i možda povećati brojnost, što je važan prvi korak za ponovno nastanjivanje ove vrste na svoja povijesna područja gniježđenja na hrvatskom kopnu i povezivanje s drugim populacijama bjeloglavih supova u Alpama i na Balkanu. Najvažnije prijetnje na koje je usmjeren ovaj projekt su uznemiravanje gnijezda, nedostatak hrane, trovanje i strujni udar. Stoga su glavni ciljevi:
- Smanjenje smrtnosti mladunaca minimiziranjem uznemiravanja gnijezda i poboljšavanjem operacija spašavanja i rehabilitacije Oporavilišta bjeloglavih supova Beli.
- Povećanje dostupnosti hrane za supove poboljšanjem i širenjem postojeće mreže održavanih hranilišta i povećanjem mogućnosti prirodnog hranjenja.
- Prevencija slučajeva trovanja istraživanjem najboljih preventivnih mjera za izbjegavanje uporabe zatrovanih mamaca, promicanjem upotrebe bezolovnog streljiva te izgradnjom kapaciteta relevantnih tijela za provedbu borbe protiv nezakonitog trovanja divljih životinja.
- Smanjenje smrtnosti od strujnog udara primjenom odgovarajućih mjera za ublažavanje na najvažnijim žarištima strujnog udara.
- Promicanje važnosti i uloge bjeloglavih supova, i podizanje svijesti o njihovim prijetnjama i potrebama kod lokalnih dionika, šire javnosti i upravnih tijela.
Naša zadruga ima važnu ulogu u projektnim aktivnostima koje se odnose na ulogu lokalnog ovčarstva kao glavnog izvora hrane za bjeloglave supove u divljini. Glavna hrana kvarnerskih supova su strvine ovaca čiji se broj tijekom zadnjih desetljeća značajno smanjio. Nedostatak hrane u prirodi trenutno se kompenzira hranilištima za supove, a kroz projekt će se dostupnost i količina hrane povećati. Izgradit će se novo dopunsko hranilište na Krku, kako bi se zadovoljile sadašnje potrebe populacije supova. Uz širenje postojeće mreže održavanih hranilišta, trudit ćemo se i povećati mogućnosti prirodnog hranjenja, kao jedine održive opcije za opstanak bjeloglavih supova.
Foto: Udruga BIOM
Opstanak bjeloglavog supa na Kvarneru uvelike ovisi o ljudskim aktivnostima na projektnom području. PZ Otok Krk će uložiti napore da osigura sudjelovanje svih relevantnih dionika na projektnom području u aktivnostima. Za očuvanje tradicionalnih oblika stočarstva ključna je suradnja s lokalnim stočarima i lovačkim društivma koja će se nastaviti razvijati za vrijeme trajanja projekta.
Promoviranjem korištenja bezolovnog streljiva i podizanjem kapaciteta nadležnih institucija za borbu protiv trovanja divljih životinja spriječit će se slučajevi trovanja supova. Važan razlog odustajanja stočara od bavljenja stočarstvom je šteta koju njihovim stadima nanosi alohtona divljač. To je ujedno i motiv za postavljanje otrovnih mamaca od kojih često stradavaju i supovi. Testiranjem korištenja različitih vrsta ograda i pastirskih pasa za zaštitu stada te pojačanom suradnjom s lovcima projektom se ovu brojku želi značajno smanjiti.
Uz nedostatak hrane i trovanje, najveće su prijetnje populaciji bjeloglavih supova na Kvarnerskim otocima još i uznemiravanje na gnjezdilištima te elektrokucija – stradavanje od strujnog udara na stupovima dalekovoda.
Ublažavanjem svih navedenih prijetnji u sklopu projekta LIFE SUPport očekuje se rast broja gnijezdećih parova bjeloglavih supova, te povećanje uspješnosti gniježđenja na projektnom području. Budući da je riječ o dugovječnoj vrsti, kojoj je potrebno pet godina da dosegne reproduktivnu dob, dio rezultata provedenih aktivnosti očekuje se i u godinama nakon završetka samog projekta.
Foto: Udruga BIOM
Objave u medijima:
Novi list: LIFE SUPport želi povećati broj bjeloglavih supova na Kvarneru i osigurati im budućnost
Glas Istre: Predstavljen projekt LIFE SUPport za bjeloglave supove
HRT Radio Rijeka: Počinje petogodišnji projekt pomoći bjeloglavim supovima
Fiuman: Predstavljen projekt LIFE SUPport za očuvanje bjeloglavih supova na Kvarneru
Torpedo media: LIFE SUPport – osiguravanje budućnosti za bjeloglave supove u Hrvatskoj
Manje ovaca, manje i bjeloglavih supova - u prirodu pušteni Palina, Coline, Lima i Anton
Partnerstvo projekta LIFE SUPport čine Udruga BIOM kao vodeći partner te Javna ustanova “Priroda” koja vodi Centar za posjetitelje i oporavilište za bjeloglave supove Beli, Poljoprivredna zadruga “Otok Krk”, HEP-ODS i the Vulture Conservation Foundation. Pridruženi partner je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja.
Vrijednost projekta je 2.159.598 eura, od čega se 60% financira iz programa LIFE Europske unije, a projekt će se provoditi do prosinca 2027. godine. Dio sufinanciranja osigurao je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Kontakt:
Projekt sufinanciraju Program LIFE Europske unije, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te Ured za udruge Republike Hrvatske.